Doktorka Kateřina krabičkám nefandí

Petr Havlíček krabičky propaguje, jeho kolegyně má názor opačný. Část rozhovoru pro čtvrteční přílohu MF Dnes – magazíndnes:

V Praze je teď módní, že si lidé zaplatí firmu, která jim na každý den dodá sadu krabiček s jídlem, aby nemuseli přemýšlet, co si dají, a zároveň jedli zdravě a vyváženě. Co na to říkáte?
K. C.: Dovedete si například představit, že by vám někdo krabičkoval, co si máte každý den obléknout?
Vy nejste pro (krabičky)?
K. C.: Je to nesmysl.
Proč?
K. C.: Obezita je civilizační nemoc a nedá se řešit pouhou stravou. Jestliže někdo neumí nakupovat, je líný si přečíst, z čeho jsou potraviny složené, a neumí se nad tím zamyslet, jídlo v krabičkách ho nezachrání. Mnohem těžší než dostat pod kontrolu jídlo je dostat pod kontrolu svou pohodlnost. Na to, co ty krabičky poskytují, jsou předražené. Takže zase musíte víc pracovat, abyste víc vydělali, a máte málo času je sníst. Mám klienty, kteří si ty krabičky objednávají, pak je nosí celý den s sebou a sní je stejně až večer doma. Protože si neupravili životní styl, prostě na jídlo zapomenou.
Nevznikla tahle móda proto, že krabičkování jídla na celý den prosazujete v pořadu Jste to, co jíte?
K. C.: My prosazujeme individuální stravování. Říkáme lidem, že si ty krabičky mají sami udělat, ne si je nechávat centrálně distribuovat. Všichni zvonili klíči, aby byli svobodní, a teď chtějí, aby za ně někdo rozhodoval, co mají jíst? To je jako by zvířata toužila po biči.

Odborných názorů není nikdy dost

Psycholožka a odbornice na výživu Erika Matějková nepopírá, že lidé spoléhající na krabičkovou dietu skutečně zhubnou. Se zdravou redukční výživou to však často nemá mnoho společného.

„Cílem dietního režimu je nejen snížit váhu, ale také poznat způsob, jak si ji udržím. To znamená, že musím vědět, jak mám správně poskládat příjem sacharidů, bílkovin, tuků a kilojoulů vůbec. Bohužel v tom mi krabičková dieta nepomůže. S velkou pravděpodobností se tak po jejím skončení se tak vrátím ke svým původním návykům a váha bude brzy zpátky.“ upozorňuje. Zatímco při hubnutí s krabičkami řešíte pouze důsledek, při hubnutí svépomocí (pod dohledem výživového poradce) se naopak klade velký důraz na příčiny a na to, abyste o jídle začali přemýšlet – naučíte se, jaké potraviny nakupovat, jak je kombinovat a tepelně i mechanicky upravovat. Tyto znalosti vám pak zůstanou i po ukončení redukčního režimu. Příznivci Krabičkové diety však oponují, že když už nic jiného, tento způsob stravování donutí člověka minimálně optimalizovat porce. A i to je pro někoho velký posun správným směrem.

Navíc „lepší“ firmy vám po skončení diety poskytnou rady, jak se stravovat, dodají recepty na jednoduchá a nutričně vyvážená jídla, můžete využít rad výživového poradce nebo trenéra a nechat si sestavit individuální pohybový plán.

Pod pokličkou je jídlo z krabiček

Oblíbený pořad ostravské televize Pod pokličkou se v jednom ze svých dílů podíval i do „hubnoucích krabiček“. Vše o jejich přípravě, distribuci a názory konzumentů můžete vidět ZDE .

Vyber, co tě zajímá

Rozvoz po městech

Již brzy vám přineseme přehled, ve kterých z těchto měst lze objednat rozvážku krabičkových diet a ve kterých ne. Samozřejmě s přehledem firem, které tak činí.

brno, beroun, břeclav, cheb, chomutov, chrudim, české budějovice, česká lípa, děčín, frýdek místek, hradec králové, hodonín, havířov, holešov, hradec,hranice, jablonec, jihlava, jindřichův hradec, karlovy vary, kladno, kolín,kroměříž, liberec, litoměřice, louny, lovosice, most, mladá boleslav, náchod, nový jičín, ostrava, olomouc, opava, praha, plzeň, pardubice, prachatice, přerov, příbram, prostějov, sokolov, svitavy, šumperk, tábor, teplice, třebíč, třinec, trutnov, uherské hradiště, veselí nad moravou, vsetín, vyškov, zlín, znojmo, žďár nad sázavou

Může vás zajímat